ul. Jaskółcza 39 85-308 Bydgoszcz

52 373 43 33 matkakosciola@op.pl

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 18 II 2024 r.

Koronowarius

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

18 II 2024 r.

 

 

 1. W tegoroczną pierwszą niedzielę Wielkiego Postu warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II ”Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby dobre owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszym ofiarujmy za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają oraz za pokój na świecie.
 2. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej świątyni, wraz z Chrystusem i Jego bolejącą Matką, przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedzielę rozpamiętujemy Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu – znaku Zbawienia. Niech ten Krzyż przypomni światu, zwłaszcza wrogom Kościoła, iż największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie Krzyża.
 3. Droga Krzyżowa w piątek
  – o godz.16:30 dla dzieci i młodzieży
  – po Mszy Świętej o godz. 8:00 i 17:00 dla wszystkich parafian i wiernych.
  Gorzkie Żale z Kazaniem pasyjnym w niedzielę o g.16:15.
 4. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się
  w IV Niedzielę Wielkiego Postu od 9 III – 13.III.2024 r.
 5. Rekolekcje wielkopostne w naszej Parafii odbędą się od 9 III – 13 III 2024 r.
 6. Natomiast rekolekcje:
  – dla uczniów Zespołu Szkół nr 14 przy ul. Kcyńskiej
  od 4 III – 6 III 2024 r.
  – dla uczniów Zespołu Szkół nr 32 przy ul. Kruczej
  od 11 III –13 III 2024 r.
 7. Rozpoczął się czas Spowiedzi i Komunii Świętej Wielkanocnej. Spowiedź św. w naszym kościele 20 minut przed Mszą św.
 8. Z większą odwagą i radykalniej otwórzmy się na wielkopostna akcję trzeźwości. Kościół wzywa do szczególnej, indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji.
 9. W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a przez nas nienaprawione. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet najlżejszego, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu oraz za udział w nabożeństwie drogi krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w gorzkich żalach oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.
 10. W czwartek 22 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra, Apostoła. Święto to jest z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr wyróżnił ich miasto, z drugiej zaś strony jest okazją dla wiernych Kościoła okazania następcom św. Piotra wyrazów szacunku i hołdu. Tron, na którym zasiadał św. Piotr, obecny stale w kościele, gdzie papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia, jest nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr, że następcami Piotra mogą być tylko biskupi rzymscy. I my w naszych osobistych modlitwach pamiętajmy tego dnia o papieżu Franciszku i o całym Kościele, jakim przyszło mu w tych trudnych czasach kierować.
 11. Nowenna do MBNP w środę o godz. 17:00, a Koronka do Miłosierdzi Bożego w czwartek o godz. 17:00.
  Modlitwy do św. Józefa o uświęcenie rodzin i pokój na świecie w każdą środę po Mszy św. o godz. 8:00.
  Nabożeństwo różańcowe w każdą środę o godz. 16:30.
  Modlitwy o nowe i gorliwe powołania kapłańskie i zakonne w każdy wtorek i czwartek o godz. 16:00 w kaplicy.
 12. Spotkanie z rodzicami dzieci Klasy III SP
  – Klasa III SP nr 12 w poniedziałek 4 III 204 r. o godz. 17:45
  – Klasa III SP nr 61 i SP nr 30 we wtorek  5 III 204 r. godz. 17:45  w Kościele.
 13. Spotkanie z rodzicami uczniów I Klasy szkoły ponadpodstawowej w czwartek 7 III 2024 r. o godz. 17:45 w Kościele.
 14. Zachęcamy do czytania czasopism religijnych – Przewodnik Katolicki.