ul. Jaskółcza 39 85-308 Bydgoszcz

52 373 43 33 matkakosciola@op.pl

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 19 III 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

19 III 2023 r.

1. . Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

2. Od dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Zaproszenie do udziału w rekolekcjach kieruje Chrystus do każdego z nas upominając:

”Cóż pomoże człowiekowi choćby cały świat zyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł”.

Weźmy w nich udział i uczyńmy wszystko, aby skorzystali

z nich wszyscy nasi najbliżsi. Niech to będzie dla nas czas wewnętrznej odnowy i umocnienia wiary. O modlitewne wsparcie proszę chorych i cierpiących.

W poniedziałek, wtorek i środę Msza św. z nauką rekolekcyjną o godz. 8:00 i 17:00.

3. Natomiast Rekolekcje dla uczniów SP nr 12 przy ul. Kcyńskiej od 20.III – 22.III 2023 r.

Program rekolekcji został wywieszony w gablocie.

4. W poniedziałek 20 III 2022 r. Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Msze Święte o godz.8:00 i 17:00. Papież bł. Pius IX w 1870 roku ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej tego dnia przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do św. Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

5. W piątek 24 III 2023 r. przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym. Warto odwiedzić muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu. W niedzielę 10 IX 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

6. W sobotę 25 III 2023 r. przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.

W Uroczystość Zwiastowania NMP przypada XIX rocznica utworzenia Diecezji Bydgoskiej. Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej zaprasza na uroczystą Mszę Świętą o g.18:00 w Katedrze.

7. Rozpoczął się czas spowiedzi i Komunii Świętej Wielkanocnej. Spowiedź św. w naszej Parafii 20 min. przed każdą Mszą św. .

8. Nowenna do MBNP w środę o godz. 17:00, a Koronka do Miłosierdzi Bożego w czwartek o godz. 17:00.

Modlitwy do św. Józefa o uświęcenie rodzin i pokój na świecie w każdą środę po Mszy św. o godz. 8:00.

Nabożeństwo różańcowe w każdą środę o godz. 16:30.

Modlitwy o nowe i gorliwe powołania kapłańskie i zakonne w każdy wtorek i czwartek o godz. 16:00 w kaplicy.

9. Droga Krzyżowa w piątek

o godz.16:30 dla dzieci i młodzieży

a po Mszy Świętej o godz. 8:00 i 17:00 dla wszystkich parafian

i wiernych.

10. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz.16:15.

11. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania

– klasy I szkoły ponadpodstawowe w sobotę 25 III 2023 r. o godz. 9.00 w Kościele .